3 hlavní důvody, proč si nepůjčovat od rodiny

Reseni

Potřeba a nedostatek finančních prostředků je mnohem častějším jevem, než jejich přebytek. Společnost jdoucí ve stopách spotřebního konzumu nás učí, že úspory jsou naprostým přežitkem. Krásné věci lze mít okamžitě, proč si dávat na stranu z každé výplaty a čekat?

Tento způsob zacházení však v lidech ničí zdravý úsudek a snižuje celkovou finanční gramotnost. Pak jsou zde i půjčky rozumné a smysluplné. V tomto článku se však nebudeme zaobírat správností žádostí o úvěr, ale pokusíme se vám vysvětlit, proč je lepší požádat nebankovní společnost o rychlou výpomoc před výplatou, než se s problémem svěřovat své rodině nebo přátelům.

Jaké 3 důvody hrají v neprospěch rodinného krbu? Proč si o peníze neříkat svým přátelům, byť se jedná o půjčku bezúročnou a rizika dopadů plynoucího z neschopnosti splácet?

Zapomenutá půjčka

Půjčky v rodině jsou pouhým symbolem, které nemají žádný smluvní charakter ani pravidla. V drtivé většině je už na samém počátku zcela jasné, že nejde o půjčku, ale o dar. Ten, kdo pak peníze půjčuje si jen nastavuje limit, přes který vás nepustí – jinak řečeno není ochoten darovat.

Takové zapomenuté půjčky jsou v kruhu rodinném velmi častým jevem a velmi často se pak na vrácení čeká i několik dlouhých let. Rodičům, příteli nebo kamarádce je pak trapné se připomínat a o celé záležitostí mlčí. Nová žádost o půjčku se pro takovou poškozenou osobu stane skvělou pomůckou pro připomenutí se. Půjčku vám tak neposkytne a navíc se odhalí starý závazek, který pak už jen těžko smažete.

Nikdo vám dopředu nic neslíbí, v sázce je i přátelství

Dostat se do nepříjemné situace je naprosto běžné a rodina nebo přátelé pak jsou pro mnohé skvělým opěrným bodem. Důvěra v jejich náklonnost a dlouholeté přátelství přece samo o sobě vypovídá, že by se o vás měli hezky postarat. Pomyslná povinnost však je pouhým přeludem. nikde není psáno, že by vám měl přítel, kamarád nebo rodiče půjčovat jen z principu vzájemného vztahu.

Rodina vám nepomohla nebo vám kamarádka řekla ať se snažíte na něčem ušetřit? Taková situace pak dokáže rozeštvat i ty nejlepší přátele. Budete mu to mít za zlé a to vám jen odmítl půjčit. Opravdu vám peníze stojí za skvělé vztahy v rodině?

Prozrazení a odhalení před všemi

Do té chvíle, než jste si o peníze řekli, si každý z vás hrál na vlastním písečku a nikdo se o druhém ve spojení s finanční gramotností nezmiňoval. Teď nezáleží ani na tom, zda vám dotyčný půjčil nebo ne, ale poodkrýváte před ním své karty a sdělujete mu podstatnou a celkem intimní záležitost o svém stavu. Opravdu chcete rodině sdělovat, že nemáte finanční rezervu a ještě vypadat, že si jí nedokážete udělat?

Řešení menších komplikací

Využijte současné nabídky mikropůjček před výplatou, které jsou pro nové klienty do určitého času bezúročné. Hledejte pomoc u nebankovních společností a neodkrývejte své karty před přáteli pro pár tisícikorun.

Napsat komentář