4 kroky ke správnému používání kontokorentu

Reseni

Dostat se do nepříznivé situace je mnohem snadnější, než se na první pohled zdá. Více jak polovina českých obyvatelů nemá dostatečnou finanční gramotnost ke zvládnutí ekonomických nástrah a velmi často se rozhodnou způsobem přinášející další rizika. Půjčka je silným a efektivním nástrojem k vyřešení jakékoliv potíže, ovšem musí se k ní přistupovat se vší opatrností. Krátkozraké představy o pohádkové injekci se po uplynutí splatnosti rozplynou jako pára nad hrncem. Podívejme se na 4 zásady ohledně používání kontokorentu.

Ještě před tím, než k těmto pěti krokům přistoupíme, si pojem kontokorentu v krátkosti objasněme.

Co je to kontokorent

Kontokorent je služba banky, kdy svému klientovi poskytne před schválené finanční prostředky k již fungujícímu bankovnímu účtu. Ve své podstatě získáte souhlas k přečerpání limitu do předem stanovené výše. Není tedy třeba o nic žádat, peníze jsou k dispozici. Ve většině případů se jedná o bezúročnou výpomoc, pokud přečerpání srovnáte do 30 dnů. Jinak je vám úroková sazba účtována po celou dobu minusového stavu konta.

Nastavte si jasný limit

Se svou bankou se domluvte a písemně sjednejte limit, který nebude bez vašeho souhlasu navyšován. Dobře si promyslete, o kolik chcete svou kartu přečerpat a co už je za únosnou mez. Věřte, že s možností roste chuť a dostat se tak do nepříjemné situace je mnohem snadnější. Kontokorent je vhodný výhradně pro účely krátkodobého charakteru. Zůstat v záporných číslech déle jak několik měsíců se s ohledem na úrokovou sazbu prostě nevyplácí.

Pouze k překlenovací době

Kontokorent využívejte výhradně k překlenutí krátkodobých potíží, jako je tomu například u půjček před výplatou.Služba není vhodná k financování dovolené nebo k nákupu ojetého vozidla. V takovém případě si vezměte klasický spotřebitelský úvěr nebo půjčku s možností nastavení splátkového kalendáře.

Vyhněte se platbám za úroky

Zde platí velice jednoduché pravidlo. Čím déle máte peníze z kontokorentu půjčené, tím více zaplatíte na úrocích. Pokud peníze čerpáte jen 2 týdny, platíte úroky jen z těchto 15 dnů.

Povolené přečerpání už nepřekračujte

Máte potřebu limit navýšit a půjčit si další peníze? Nedělejte to. Jedná se o přímý signál, že kontokorent nedokážete rychle splatit a tím jej využíváte k dlouhodobému účelu, což je z hlediska úrokové sazby nehospodárné. Také si dejte pozor, ať hranici nepřekročíte stržením prostředků spojené s vedením účtu. Banka vám je odečte i přes limitní hranici a následně uloží peněžitou sankci.

Napsat komentář