Jak bezpečně poznat lichváře a nenaletět

Reseni

Nezáleží na tom, jestli se zrovna blíží Vánoce nebo termín dovolených nebo se za okny prohnala přírodní katastrofa. Lichváři jdou za svým cílem i v dobách nahodilého klidu. Aktuální scéna je plná finančních poskytovatelů, mezi nimiž se nachází skupina seriózních a těch, co jim jde pouze o vaše peníze. Jakmile skončíte ve spárech takových lichvářů, jen těžko se z toho dostanete ven. V tomto článku vám přinášíme celkem pět rad, jak takové poskytovatele půjček odhalit.

Lichváři mění svou strategii společně s vnímáním jejich působení danou společností. Donedávna byl za lichváře označen každý poskytovatel s extrémně vysokým úrokem. To už zdaleka není pravda. Dnes se lichváři ukrývají za nedozírnými následky ve chvíli, kdy se žadatel o půjčku opozdí byť o jednu hodinu se zaplacením dohodnuté splátky.

Zjistěte si informace

Ještě před tím, než se rozhodnete pro půjčku, zjistěte si o dané společnosti co nejvíce informací a nekývejte na první nabídku na trhu. Hledejte obchodní historii a skutečně reference od skutečných lidí. Důležitým znakem pak je sídlo společnosti a zkušenosti lidí, které jsou vepsány na seriózních místech.

Porovnávejte úvěrové podmínky

V další řadě by vás měla zajímat úvěrová smlouva a měsíční splátka společně s výškou přeplacení. Pokud poskytovatel nízkého úvěru požaduje ručení nemovitostí, obraťte se na někoho jiného. V neposlední řadě je důležité prověřit sankce za prodlení, které by neměli být v rozporu s dobrými mravy.

Vždy si přečtěte smlouvu

Několika stránková smlouva má odradit od přečtení, proto se nenechte oklamat a celou smlouvu si raději pozorně nastudujte. Čím více stránek má, tím větší šance je, že lichvářskou větu přehlédnete. Nenechte se přinutit k okamžitému podpisu a využijte svého práva si vše pozorně přečíst. Navíc od internetové půjčky lze bez udání důvodů do 14 dní od podepsání smlouvy odstoupit bez ohledu, jestli se to poskytovateli úvěru zamlouvá, či nikoliv.

Za žádných okolností si je nezvěte domů

Všechny seriózní společnosti současnosti mají svou vlastní bezplatnou infolinku. Nesmějí však začínat číslem 906 a k tomu disponují přehlednými webovými stránkami. Žádná solidní společnost k vám nikoho nepošle, tím se totiž může navýšit nátlak k podpisu na místě a navíc odpadá šance odstupu od smlouvy do 14 dní, jelikož se nejedná o internetový obchod.

Nemáte příjmy a banka vám nepůjčí? Nic nechtějte

Přistupujte k vlastnímu životu zodpovědně. Pokud vám žádná bankovní instituce nepůjčí a vy jste bez příjmu – rozhodně nežádejte o půjčku, u které nemáte jistotu, že jí dokážete splatit. Velice jednoduše se tak dostanete do nepříjemné platební pasti.

Napsat komentář