Jak vyřešit situaci, když je třeba splácet více, než dokážete vydělat?

Reseni

Obtížně zvladatelná finanční situace se mnohdy nevyhne ani zdravě uvažujícím lidem. Stačí malá chvíle nepozornosti, souhra nešťastných náhod nebo naopak příliš velká důvěřivost v partnera, který bez vašeho vědomí uzavírá nebankovní půjčky. Ať už je původ komplikací kdekoliv, otázkou zůstává, jak takovou situaci řešit. Jakmile se totiž po sečtení výdajů a příjmů dostanete do záporných čísel, končí veškerá legrace.

Společným rysem této problematiky je nedostatečná kontrola rodinného rozpočtu. Pokud si řádně vedete osobní účetnictví a pečlivě hospodaříte, nemůžete se do obdobné situace dostat a pokud ano, budete o této skutečnosti vědět s předstihem. Překvapení lidé upozorňují jen na svůj nezodpovědný přístup.

Udělejte si v tom pořádek

Nepropadejte panice a vytáhněte si list bílého papíru. Je třeba si připomenout veškeré poplatky, zálohy za služby, splátky, pravidelné výdaje jako je nájem, školné, spoření, pojistky a jiné. Pečlivě si u každého věřitele nebo poskytovatele služby uveďte datum splátky a její výši. Do tohoto seznamu nezapisujte náklady na jídlo, dopravu, zábavu, hygienu nebo oblečení. Získáte tak ucelenou sumu, kterou je nutné měsíčně zaplatit. Teprve až po pečlivém přezkoumání a zjištění hmatatelného čísla odhalíte stupeň vážnosti své situace.

Zapomeňte na další půjčky

Finanční gramotnost mladých lidí bez dosaženého vzdělání je na velmi slabé úrovni, proto se celkem často setkáváme s případy, kdy se lidé pokoušejí celou situaci vyřešit další půjčkou. Neuvědomují si, že tímto způsobem pouze oddalují nevyhnutelné a zároveň se dostávají do dluhové pasti. Se záznamem se navíc k půjčce se slušným úrokem prakticky nedostanete, takže se další půjčky stanou opravdu drtivou substancí. Pamatujte si, že půjčka na splátku je prvotní signál špatně nastaveného finančního plánu. Rozhodně si takovou půjčku nikdy neberte.

Konsolidace půjček v bance

Na současném bankovním a částečně i nebankovním trhu přece jen nalezneme finanční produkt, který nám formou finanční výpomoci dokáže výrazně ulevit. Jedinou povolenou půjčkou na splátky je konsolidace. Jedná se o půjčku pohlcující všechny ostatní.

Stačí najít ochotného věřitele – nejlépe pak bankovní instituci – která by vaše ekonomické potíže zastřešila. Při konsolidaci dochází k zaplacení veškerých pohledávek a následnému ponížení splátky. Navíc se dočkáte přehlednějšího schématu splácení. Konsolidace není o úspoře, ale o prodloužení splátkového kalendáře, čímž se sníží měsíční splátka a otevře cestě k lepšímu životu.

Navštivte proto svou banku a požádejte o spotřebitelskou konsolidaci – zde jsou hlavní podmínky nutné k akceptaci konsolidace ze strany bankovního věřitele.

  • O konsolidaci nežádejte v situaci, kdy vám na dveře klepe exekutor, máte zápis v bankovních či nebankovních registrech nebo nezvládáte posílat pravidelné splátky, jak je ujednáno ve smlouvě.
  • Schvalovacímu procesu neuniknete a dokonce vám nepomůže ani fakt, že vám ostatní na půjčovali. Banka své klienty posuzuje individuálně a pokud usoudí, že nedokážete nastavenou splátku platit, nepůjčí vám, byť by vám snížení dosavadní splátky pomohlo.
  • Konsolidace se nevztahuje na hypoteční, podnikatelské a některé nebankovní úvěry. Z těchto důvodů je třeba přinést veškerou dokumentaci o zápůjčkách a nezapomenout na výpisy z účtu. Banka vám po předložení důležité dokumentace prozradí, jaké úvěry lze jejich službou zastřešit.

Konsolidace není jen o finanční výpomoci, ale o komplexním přístupu k problematice jako takové. Banka zařizuje předčasné splacení úvěrů v ostatních ústavech. Obíhání úřadů a poboček se tedy nekoná.

Nebojte se přiznat prohru

Konsolidace v bance neproběhla a vaše žádost byla již potřetí v řadě smetena ze stolu. Návštěva čtvrté banky dopadne úplně stejně, proto neztrácejte svůj čas. Svou pozornost odvraťte od černých scénářů a pokuste se vyhledat odbornou pomoc. Efektivita takové výpomoci je pak závislá na pravdivosti poskytnutých informací. Nic neskrývejte a prozraďte na sebe úplně vše. Dluhová poradna vás díky těmto informacím mnohem lépe nasměruje, představí možnosti a vyhodnotí rizika.

Nečekejte procházku růžovým sadem, ale útrpnou etapu svého života.

Napsat komentář