Kdy žádat o půjčku a kdy ne

Reseni

V minulosti to nebylo s půjčkami tak ožehavé, jako je tomu v novodobé uspěchané společnosti. Vše kolem nás se díky technologiím pozvolna zrychluje a společně s tím i kladené nároky na náš výkon. Je tedy velmi těžké udržet krok s dobou a neklopýtnout o bezpočet překážek, které se pravidelně objevují na naší životní cestě. Otázka půjček je tedy citlivým a zároveň aktuálním tématem týkající se každého z nás.

Dnes se již nemusíte se svými finančními problémy svěřovat rodině. Půjčí vám opravdu kdokoliv a takřka na cokoliv. Teď se však nechceme bavit o nejvýhodnějších půjčkách, ale o bezpečném půjčování. Za jakých podmínek je dobré sáhnout po možnosti zapůjčení a ozvat se jednomu z poskytovatelů figurujícím na českém trhu? Kdy být naopak raději zdrženliví a služby nevyužít a jaké výhody přinášejí bankovní půjčky v porovnání s těmi nebankovními a naopak?

Výhody půjček

Výhody půjček určitě nemusíme tak sáhodlouze rozebírat. Postačí, když se projdeme jen po okraji celé problematiky a ihned pochopíme, že půjčka, kterou můžete mít takřka kdykoliv se zkrátka hodí ať už se bavíme o několika tisících nebo o milionech. Celá řada poskytovatelů nabízí své rychlé úvěry do několika málo minut a bez jakéhokoliv prověřování. Požádat můžete dokonce i přes telefon nebo internet. Vše se dá sjednat bez zbytečné agendy a návštěv na pobočkách.

Nevýhody půjček

Půjčky jsou sami o sobě neškodné, tedy za předpokladu, že k nim přistupujte se vší opatrností a především s rozvahou. V případě, že se jimi necháte zahltit a následně se snažíte ze strachu před exekutory vyrážet klín klínem, dostáváte se do začarovaného kruhu. Nevýhody půjček se v zásadě liší dle nabídky určitého poskytovatele úvěrů. Největším rizikem se stává neschopnost splácení úvěru. Zde je dobré se seznámit s podmínkami dané společnosti před podepsáním smlouvy. Především se zaměřte na úrokovou sazbu a na možnosti ohledně prodloužení doby splatnosti nebo odkladu splácení – tuto variantu nabízejí i některé nebankovní společnosti.

Kdy si o půjčku zažádat

Dostat se v dnešní době k penězům není vůbec složité. Celý finanční svět půjček se vám otevírá dovršením zletilého věku. O to více je to však nebezpečné. O půjčku si zažádejte jen za předpokladu, že budete moci nastavené splátky a podmínky plnit. Nejbezpečnější půjčky jsou tak zvané půjčky před výplatou, kdy vám chybí jen několik málo stokorun až tisícovek. Vždy si půjčte tolik, kolik ve skutečnosti potřebujete, každá stokoruna představuje mnohem vyšší úrokovou sazbu a navýšení, které je třeba splatit. Rovněž je dobré se zamyslet nad věcí a její hodnotou, na kterou si půjčujete. Vždy je rozumnější investovat do záležitosti s dlouhodobě vytyčenou hodnotou. Splácet zboží déle, než je jeho využitelnost je celkem nelogické. Stejně tak je dobré si zapůjčit na potřebný doplněk nebo věc k pracovním účelům. Při výběru půjček nezapomeňte využít srovnávač půjček, kde naleznete všechny potřebné informace o předních poskytovatelích.

Kdy o půjčku naopak raději nežádat

Největším prohřeškem proti etice půjček je žádost o finanční prostředky z důvodu dovolené nebo nákupu. Tyto atributy se selektují do oblasti s označením krátkodobý užitek. Raději si našetřete a dovolenou nebo oblečení si zakupte za své. Aktuální trhová nabídka poskytovatelů je doslova přecpaná k prasknutí. To nahrává všem neseriózním osobám a společnostem. Nikdy si nezapůjčujte peníze od předem neprověřeného poskytovatele.

Pokuste se najít co možná nejvíce recenzí a informací na internetu či od svých přátel a kamarádů. Nakonec snad již poslední upozornění minimalizující riziko neschopnosti splácet. Nikdy si nepůjčujte pod nátlakem a to ve smyslu finančním ani časovým. Podepisujte jedině ve chvíli, kdy všemu rozumíte a jste obeznámeni se všemi negativy nabídky.

Napsat komentář